Galleria Kellokas - Sillat
Evenemangplats: Yllästunturin luontokeskus Kellokas
Tid: 31.12.2022 kl. 9:00 - 15.02.2023 kl. 16:00
Beskrivning av evenemanget

Lapin taiteilijaseuran Galleria Kellokkaassa Eliina Hurtig ja Aleksi Autti. Rovaniemeläiset taidemaalari Eliina Hurtig ja runoilija Aleksi Autti yhdistävät kuvan ja sanan näyttelyssään Sillat Galleria Kellokkaassa. Hurtigin ekspressiiviset maalaukset ja Autin runot ovat syntyneet tunteesta tai mielentilasta käsin maalaten sisäistä maisemaa paperille ja kankaalle. Teoksissa kuuluu ihmisen ääni, toiveet, pettymykset, kaipaus ja lopulta odottava uni. Kuvat ja sanat syntyvät erikseen, mutta lopulta löytävät toisensa.
Sillat-näyttely kutsuu tarkastelemaan asioita eri näkökulmista. Se ehdottaa yhdistämään runojen luomia tunnelmia maalauksiin ja toisin päin, mutta jättäen kävijälle vapauden luoda omat merkitykset ja tulkinnat niistä. Sillan rakentaminen vie aikaa, katsoja voi törmätä kuohuihin ja koskiin, mutta päästä niistä yli.
Teostiedot: Virran yli, 2022, öljyvärikankaalle, yksityiskohta teoksesta
Taiteilijan yhteystiedot: eliinahurtig@gmail.com
Läge
Adress
Yllästunturin luontokeskus Kellokas, Tunturintie, Äkäslompolo, Suomi
Kommun
Kolari
Arrangör
Arrangör
Lapin taiteilijaseura
Kontaktuppgifter
Yllästunturin luontokeskus Kellokas kellokas@metsa.fi p. 0206 397039 Tunturintie 54, 95970 Äkäslompolo Lapin taiteiljaseura -Galleria Kellokas